Badania wątroby – kiedy warto je wykonać i jakie są możliwości?

Wątroba to niezwykle ważny narząd w organizmie człowieka – odpowiada on za funkcje detoksykacyjne, metaboliczne, filtracyjne oraz magazynujące. Jak rozpoznać, że organ nie funkcjonuje prawidłowo i jakie badania wątroby warto wówczas wykonać, aby wdrożyć prawidłowe leczenie? O tym w niniejszym artykule.

Badania wątroby: jak rozpoznać chorą wątrobę?

Wątroba jest największym organem w ludzkim ciele. Narząd ten opleciony jest siecią naczyń krwionośnych i ma zdolności do samoregulacji. Niewłaściwy styl życia, predyspozycje genetyczne czy inne czynniki mogą jednak zaburzyć jego pracę i doprowadzić do chorób wątroby.

Pacjenci często zgłaszają się do lekarza w późnym stadium choroby, ponieważ łatwo przeoczyć nieprawidłowości w pracy wątroby – organ nie posiada receptorów czuciowych, a zatem nie boli. Dlatego warto poznać objawy, które powinny skłonić do badań wątroby, a są to m.in.:

  • trudne do zidentyfikowania bóle brzucha,
  • zmiana koloru moczu ze słomkowego i półprzezroczystego na ciemny i mętny,
  • uczucie obrzęku na nogach, wokół kostek, nadgarstków i na twarzy,
  • pogorszenie ogólnego samopoczucia,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności, biegunki, wymioty itd.,
  • zmiany w wyglądzie skóry; przebarwienia, zażółcenie skóry, kępki żółte, pajączki naczyniowe, utrata owłosienia, utrata elastyczności skóry i szorstkość (tzw. skóra banknotowa), rumień dłoni.
Inne publikacje  Blender kielichowy czy sokowirówka?

Więcej na temat chorób wątroby można przeczytać na stronie gastroenterologa dr hab. n med. Doroty Waśko-Czopnik: https://waskoczopnik.pl/gastrologia/

Jakie badania wątroby można wykonać?

Jeśli pacjent zauważy objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy wątroby, powinien zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub gastroenterologa, który zleci dalsze kroki. Podstawowe badania wątroby obejmują:

  • próby wątrobowe(ALT, AST, ALP, GGTP, bilirubina)
  • w przypadku podejrzenia zakażenia WZW – badania na przeciwciała HBs czy anty-HCV,
  • USG wątroby oraz całej jamy brzusznej.

Badania wątroby – Wrocław korzysta z usług dr hab. N med. Doroty Waśko-Czopnik

Chciałbyś zapisać się na badania wątroby? Wrocław stawia na usługi dr hab. n med. Doroty Waśko-Czopnik, specjalisty od chorób wewnętrznych i gastroenterologa. W gabinecie pacjenci mogą liczyć na empatyczne podejście, diagnostykę wykonywaną za pomocą najnowocześniejszej aparatury, a także całościowe podejście do problemu – od pogłębionych badań, przez medykamenty kończąc na profesjonalnych poradach dietetycznych. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zarejestruj się już dziś.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *