Brzydki zapach z ust – przyczyny

Mycie zębów

Higiena jamy ustnej nie zawsze chroni nas przed pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu. Jego przyczyną mogą być bowiem nie tylko psujące się zęby czy resztki zalegającego pokarmu, lecz również schorzenia żołądka oraz zapalenie zatok. Sprawdźmy, co jeszcze odpowiada za brzydki zapach z ust.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu

Wszyscy wiemy, jak ważna jest higiena jamy ustnej, dlatego oprócz częstego mycia zębów wielu z nas regularnie żuje gumę miętową po każdym posiłku, by usunąć resztki pokarmu i odświeżyć oddech. Niestety, pomimo starań zdarza się, że z naszych ust wydobywa się trudny do usunięcia, brzydki zapach. Nie lekceważmy go, ponieważ może być objawem chorób zębów i innych poważnych schorzeń. Najczęściej przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest rozkład resztek pokarmowych, które zalegają w jamie ustnej po niedokładnym umyciu zębów lub długo nieleczona próchnica. Jego powodem może być jednak także zapalenie jamy ustnej, zatok przynosowych lub oskrzeli. Na brzydki zapach z ust skarżą się również osoby chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie błony śluzowej żołądka, uchyłki przełyku oraz ciężką niewydolność wątroby. Jego przyczyną może być też kwasica ketonowa, występująca u osób cierpiących na cukrzycę lub mocznica – schorzenie związane z niewydolnością nerek. W niektórych przypadkach brzydki zapach z ust może także sygnalizować rozwój nowotworu krtani, przełyku, płuca lub żołądka.

Inne publikacje  Jak spakować dziecko na kolonię letnią? Oto lista niezbędnych rzeczy

Jak walczyć z brzydkim zapachem?

Nie lekceważmy więc tego problemu, ponieważ nie zawsze wynika on jedynie z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jeśli pomimo dobrego stanu uzębienia i regularnego mycia zębów czujemy nieprzyjemny zapach z ust, odstawmy miętowe gumy do życia i koniecznie zasięgnijmy porady lekarza. W pierwszej kolejności warto odwiedzić stomatologa lub laryngologa, który może zdiagnozować zapalenie zatok. Jeżeli jednak cierpimy na choroby układu pokarmowego, odwiedźmy również gastroenterologa. Problem brzydkiego zapachu z ust zniknie dopiero wtedy, gdy usuniemy jego przyczynę, a więc pozbędziemy się dolegliwości związanych z chorobami żołądka, zatok, jamy ustnej, zębów czy innych, poważniejszych schorzeń.
Jeśli jednak dopisuje nam zdrowie, a nieprzyjemny oddech pozostał, jego powodów szukajmy w niewłaściwej higienie jamy ustnej. Pamiętajmy więc o dokładnym myciu zębów po każdym posiłku, stosowaniu płynów stomatologicznych oraz miętowych gum do żucia lub odświeżaczy do ust. Dzięki nim brzydki zapach powinien błyskawicznie zniknąć.

Przeczytaj również