Jak długo czeka się na zamówienie w sklepach online? Sprawdź

Zakupy w sklepach spożywczych online są w Polsce coraz bardziej popularne – dlaczego tak się dzieje? Najważniejszym powodem jest czas.

 

Piotr i Paweł

 

Nawet jeśli robimy niewielkie codzienne zakupy, to zawsze zajmuje to sporo czasu, a zakupy na tzw. cały miesiąc gwarantują kilka godzin spędzonych w dyskoncie lub hipermarkecie oczywiście wliczając w to dojazd, postoje w korku, ładowanie itp.

Drugi powód, to coraz dłuższe godziny pracy – po wyczerpującym dniu ostatnim na co mamy ochotę jest perspektywa „spaceru” pomiędzy regałami z zakupami.

I wreszcie trzeci powód – ceny. Na konkurencyjnym rynku codziennych zakupów sklepy spożywcze online postanowiły coraz śmielej walczyć o klienta także ceną. Standardem jest nawiązywanie relacji handlowych z producentami i oferowanie atrakcyjnych cen znanych i cenionych przez konsumentów produktów. Z drugiej strony co większe i zasobniejsze w kapitał sklepy spożywcze online stawiają także na ofertę marek własnych, czyli wysokojakościowych towarów produkowanych przez cenionych i sprawdzonych wytwórców, jednak pod własną marką i niższą ceną. Ten zabieg, który rozpropagowały w Polsce hipermarkety zagranicznych sieci i rozwinęły dyskonty doskonale wpisał się również w ofertę internetowych sprzedawców.

Jak dostarczyć świeżo i szybko?

Najważniejszym wyzwaniem dla sklepów spożywczych online jest zawsze dostawa produktu do klienta. Specyfika transportu produktów żywnościowych wiąże się z innymi, niż pozostała sprzedaż internetowa problemami – odpowiednio przystosowane samochody, pakowanie produktów i odległość miejsca dostawy od magazynu sklepu. Wiele sklepów spożywczych online ograniczało do tej pory zasięg swojego działania do Warszawy, czy innych dużych aglomeracji miejskich, jak Wrocław czy Kraków.

Inne publikacje  Jak spędzić ferie zimowe z dzieckiem?

Jednak walka o klienta i coraz większa konkurencja na rynku spożywczym sprawiły, że już od dłuższego czasu produkty możemy zamówić do coraz mniejszych miejscowości. Jako pierwsze penetrację tej części rynku rozpoczęły internetowe odnogi hipermarketów jak E.Leclerc, Tesco czy Auchan. Dziś, gdy praktycznie całkowity zakaz handlu w niedzielę staje się faktem, o tych klientów zaczynają walczyć także pozostałe sklepy spożywcze online – nawiązując współpracę z ogólnopolskimi sieciami kurierskimi i wyłączając część towaru, jak mrożonki, mięso czy świeże warzywa, dostarczają praktycznie wszędzie i za coraz mniejszą opłatą.

Cena za dowóz odpowiednio zapakowanych produktów spożywczych, które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania jest niewiele większa od ceny paczki z ubraniami lub sprzętem elektronicznym.

Kto jest najszybszy?

Tutaj odeślemy czytelników do zakładek  FAQ lub „Dostawa” na stronach sklepów spożywczych online ponieważ nie ma jednej reguły. Zawsze najszybsza dostawa będzie w dużych miastach, gdzie największe i najdłużej działające na rynku sklepy spożywcze online mają swoja sieć transportową lub korzystają z lokalnych podwykonawców. Tam, gdzie w grę wchodzi ogólnopolska sieć kurierska czas nieco się wydłuża, ale jak wspomniano wyżej w odniesieniu do ceny, również przedział czasowy jest zbliżony do przewozu paczki z innego rodzaju towarem.

Warto również przejrzeć fora internetowe poświęcone sklepom spożywczym online – oprócz informacji o czasie dostawy przeczytamy także o sposobach pakowania zamówionego towaru oraz jakości oferowanych produktów. Dotyczy to szczególnie warzyw i owoców oraz świeżego mięsa, które najczęściej jest pakowane próżniowo, czyli w tzw. paczkach vacuum – jeśli chodzi o jakość i smak tak pakowanych mięs zdania są podzielone, ale na ten temat radzimy szukać informacji na wspomnianych wyżej forach oraz stronach poświęconym bezpiecznemu i zdrowemu przechowywaniu żywności.

Inne publikacje  Brzydki zapach z ust - przyczyny

Autorzy niniejszego artykułu zachęcają czytelników do spróbowania zakupu w sklepach spożywczych online, które jak powiedziano na początku są interesującą i wygodna alternatywą dla standardowych zakupów spożywczych i, co szczególnie ważne, jest to fragment rynku bardzo dynamicznie się rozwijający i oferujący coraz ciekawsze promocje i zachęty.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *