Jak inhalować dziecko?

Dzieci

Nieprzyjemna, chłodna pogoda sprzyja przeziębieniom nie tylko u małych dzieci. Szczególnie uprzykrzają nam życie infekcje górnych dróg oddechowych. Jedną ze sprawdzonych sposobów na walkę z nimi są inhalacje. Jak bezpiecznie i skutecznie stosować je u dzieci? Kiedy i jak używać nebulizatora?

Czym jest inhalacja? Czy potrzebny jest nebulizator?

Katar i zatkany nos potrafią być prawdziwą udręką, a szczególnie trudno jest małym dzieciom, które nie umieją wydmuchać nosa. W takich przypadkach dobrze jest zastosować inhalacje. Inhalacja to prosty zabieg polegający na podaniu leczniczej substancji bezpośrednio do dróg oddechowych razem z wdychanym powietrzem. Najprostsza i najpopularniejsza metoda to oczywiście inhalacje parowe, czyli wdychanie gorącej pary wodnej wzbogaconej o dodane do wody substancje lecznicze. Obecnie leki czy sól fizjologiczną inhaluje się także przy pomocy nebulizatora.

inhalator_gess_wawelu-_t-okowy
Inhalatory dla dzieci nie muszą być nudne – Źródło zdjęcia https://www.aptekagemini.pl/category/sprzet-medyczny-inhalatory-dla-dzieci

Jak wykonać inhalacje? Kiedy użyć nebulizatora?

Można kupić specjalne inhalatory w postaci plastikowych pojemników zakończonych maską przykładaną do nosa, ale ta metoda nie sprawdza się w przypadku dzieci. Zawsze można postawić parującą miskę z ziołami lub olejkami w wannie i na kilka minut zamknąć się z maluchem w łazience. Jednym z rodzajów terapii inhalacyjnej jest nebulizacja. Do przeprowadzenia nebulizacji potrzebne jest specjalne urządzenie (nebulizator), które za pomocą sprężonego powietrza lub ultradźwięków rozbija wlane do niego lekarstwo na mikroskopijne cząsteczki, a następnie rozprasza w postaci delikatnej mgiełki. Chory wdycha tę mgiełkę, a unoszące się w niej cząsteczki lekarstwa są transportowane w głąb układu oddechowego. Zabieg przy użyciu takich nowoczesnych inhalatorów jest bardzo skuteczny i łatwy do wykonania. Chory nie musi wdychać i wydychać, po prostu leży, a lek dociera tam, gdzie powinien.

Inne publikacje  Nagietek – właściwości, działanie

Czy wszystkie leki nadają się do nebulizatorów?

Nie każdy lek można stosować w nebulizatorze, a urządzenie powinno być używane wyłącznie do nebulizacji. Wlewamy do niego tylko przeznaczone do nebulizacji, specjalne zawiesiny, gdzie środek czynnie działający rozprowadzany jest najczęściej w soli fizjologicznej. Środki stosowane do inhalacji z nebulizatorem to sterydy, leki przeciwzapalne, rozkurczające oskrzela, mukolityczne oraz wykrztuśne. Czasem można wykonać inhalację z użyciem samego roztworu soli fizjologicznej, co pomaga nawilżyć drogi oddechowe, ułatwiając ich oczyszczanie i usuwanie zalegającej wydzieliny. Taką kurację lekarze zalecają u dzieci, które męczy katar.

Stosowany w warunkach domowych inhalator, zwane nebulizatorem to bardzo pożyteczne urządzania. Jeśli mamy w domu małe dzieci lub często mamy uporczywy katar, zastanówmy się nad jego zakupem.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *