Jak inhalować dziecko?

Dzieci

Nieprzyjemna, chłodna pogoda sprzyja przeziębieniom nie tylko u małych dzieci. Szczególnie uprzykrzają nam życie infekcje górnych dróg oddechowych. Jedną ze sprawdzonych sposobów na walkę z nimi są inhalacje. Jak bezpiecznie i skutecznie stosować je u dzieci? Kiedy i jak używać nebulizatora?

Czym jest inhalacja? Czy potrzebny jest nebulizator?

Katar i zatkany nos potrafią być prawdziwą udręką, a szczególnie trudno jest małym dzieciom, które nie umieją wydmuchać nosa. W takich przypadkach dobrze jest zastosować inhalacje. Inhalacja to prosty zabieg polegający na podaniu leczniczej substancji bezpośrednio do dróg oddechowych razem z wdychanym powietrzem. Najprostsza i najpopularniejsza metoda to oczywiście inhalacje parowe, czyli wdychanie gorącej pary wodnej wzbogaconej o dodane do wody substancje lecznicze. Obecnie leki czy sól fizjologiczną inhaluje się także przy pomocy nebulizatora.

Jak wykonać inhalacje? Kiedy użyć nebulizatora?

Można kupić specjalne inhalatory w postaci plastikowych pojemników zakończonych maską przykładaną do nosa, ale ta metoda nie sprawdza się w przypadku dzieci. Zawsze można postawić parującą miskę z ziołami lub olejkami w wannie i na kilka minut zamknąć się z maluchem w łazience. Jednym z rodzajów terapii inhalacyjnej jest nebulizacja. Do przeprowadzenia nebulizacji potrzebne jest specjalne urządzenie (nebulizator), które za pomocą sprężonego powietrza lub ultradźwięków rozbija wlane do niego lekarstwo na mikroskopijne cząsteczki, a następnie rozprasza w postaci delikatnej mgiełki. Chory wdycha tę mgiełkę, a unoszące się w niej cząsteczki lekarstwa są transportowane w głąb układu oddechowego. Zabieg przy użyciu takich nowoczesnych inhalatorów jest bardzo skuteczny i łatwy do wykonania. Chory nie musi wdychać i wydychać, po prostu leży, a lek dociera tam, gdzie powinien.

Inne publikacje  Rowerowe wakacje – dlaczego warto?

Czy wszystkie leki nadają się do nebulizatorów?

Nie każdy lek można stosować w nebulizatorze, a urządzenie powinno być używane wyłącznie do nebulizacji. Wlewamy do niego tylko przeznaczone do nebulizacji, specjalne zawiesiny, gdzie środek czynnie działający rozprowadzany jest najczęściej w soli fizjologicznej. Środki stosowane do inhalacji z nebulizatorem to sterydy, leki przeciwzapalne, rozkurczające oskrzela, mukolityczne oraz wykrztuśne. Czasem można wykonać inhalację z użyciem samego roztworu soli fizjologicznej, co pomaga nawilżyć drogi oddechowe, ułatwiając ich oczyszczanie i usuwanie zalegającej wydzieliny. Taką kurację lekarze zalecają u dzieci, które męczy katar.

Stosowany w warunkach domowych inhalator, zwane nebulizatorem to bardzo pożyteczne urządzania. Jeśli mamy w domu małe dzieci lub często mamy uporczywy katar, zastanówmy się nad jego zakupem.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *