Jak skutecznie leczyć katar?

katar

Kiedy na dworze panuje ziąb, ciężko uchronić się przed atakiem wirusów, które może stać się przyczyną przeziębienia. Leczenie przebiega objawowo, co oznacza, że musimy po prostu pozbyć się dolegliwości, które są wywoływane działaniem wirusa. Najbardziej męczący jest katar, który utrudnia oddychanie i przyprawia o ból głowy są bardzo męczące. Jak go skutecznie leczyć?

Skąd się bierze katar?

Błona śluzowa górnych dróg oddechowych, a ściślej wyściełający je lepki śluz stanowi rodzaj pułapki w której grzęzną szkodliwe wirusy. Nos działa jak filtr, gdyż przechwytuje pył, kurz i pyłki roślinne, dzięki czemu nie trafiają one do nosa. Sprawny zdrowy nos potrafi skutecznie pozbyć się rozmaitych szkodników, nie pozwalając się im zasiedlić w organizmie. Kiedy się przeziębimy, ten sprawny system szwankuje. Błona śluzowa jest cieńsza, a wirusy przenikają do komórek nabłonka, co sprawia, że zaczynamy chorować i pojawia się gęsty, ropny katar, który zatyka nos. Zaczynamy oddychać przez usta, więc chorobotwórcze drobnoustroje trafiają do oskrzeli, co może skutkować infekcją. W związku z tym, z katarem i przeziębieniem trzeba walczyć.

Trzy fazy kataru. Kiedy zażyć leki?

Infekcja kataralna ma 3 fazy. Pierwsza z nich to trwająca od 3 do 5 dni faza naczyniowa, w czasie której wirusy atakują organizm, który broni się uruchamiając mechanizmy obronne. Pojawiają się pierwsze objawy dolegliwości, czyli wyciek z nosa, osłabienie, niekiedy gorączka, naczynia krwionośne tracą szczelność, skutkiem czego organizm zaczyna się odwadniać. W drugiej fazie katar to gęsta wydzielina. Ponadto pogarsza się samopoczucie, odczuwa się brak siły, a katar zatyka nos, w efekcie gorzej oddychamy. Faza trzecia to wtórne zakażenie bakteryjne, któremu towarzyszą dalsze zmiany wydzieliny z nosa, gorączka i w tej fazie może stać się niezbędne podanie antybiotyku. Jeśli nie chcemy, by do tego doszło, musimy działać wcześniej. Leczenie przeziębienia zacznijmy od krótkiej, ale gorącej kąpieli, w temperaturze około 37˚C. Po kąpieli wypijmy rozgrzewającą herbatę z lipy, suszonych malin lub imbiru i połóżmy się do łóżka. Podczas choroby jesteśmy osłabieni, więc nie zapominajmy o jedzeniu.

Inne publikacje  Piżama plus size – dowiedz się, jaki model jest dla Ciebie

Leki na katar. Czy działają?

Dostępne w aptekach leki na katar to tabletki z pseudoefedryną, krople oraz spraye na bazie wody morskiej. Tabletki na katar szybko udrażniają nos. Zawarta w nich pseudoefedryna nie leczy, a działa objawowo – zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa poprzez zwężenie naczyń włosowatych, udrażniając go i ułatwiając nam oddychanie. Tabletki te nadmiernie wysuszają błonę śluzowa nosa, przynosząc jednocześnie ulgę i uczucie suchości. Mogą również doprowadzić do uzależnienia. Krople również działają objawowo. Na katar pomóc mogą także spraye i aerozole, a najlepiej wybierać takie, które nie zawierają konserwantów, lecz olejki eteryczne, mentol lub kamforę, które działające odświeżająco i znieczulająco. Najczęściej polecanymi roztworami hipertonicznymi wody morskiej z dodatkami istotnymi dla błony śluzowej nosa. Skuteczna walka z katarem jest możliwa. Wystarczy położyć się do łóżka, by odpocząć i nabrać sił. Nie zapomnijmy o skutecznym leku, np. sprayu izotonicznym oraz gorącej herbacie z sokiem malinowym.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *