Olejowanie włosów jest zabiegiem, który może przynieść im szereg korzyści. Jeśli jednak ma być skuteczne, musimy pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma przemyślany wybór olejków do włosów. Jak rozpoznać te najbardziej wartościowe? Kluczem do sukcesu wydaje się uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jaka jest porowatość naszych włosów.
Olejki do włosów a porowatość
Nie ma uniwersalnych olejków do włosów, tak samo jak trudno o szampon, który pomagałby każdemu. Jeśli jednak określimy, w jakiej kondycji są włosy, z pewnością łatwiej będzie nam uzyskać odpowiedź na pytanie o to, jakiej wymagają opieki. Nie wszystkie olejki do włosów wnikają przecież w ich strukturę z tak samo dużą skutecznością (https://davines.pl/produkty/olejek/).
Jeśli olejowanie włosów ma spełnić nasze oczekiwania, w pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jakiej pielęgnacji wymagają nasze włosy. Warto więc pamiętać, że jako niskoporowate opisywane są te, których łuski ściśle przylegają do siebie. Włosy takie można rozpoznać po tym, że są śliskie i gładkie. Ich znakiem rozpoznawczym jest też oporność w przypadku zabiegów stylizacyjnych i motoryzacyjnych. Włosy wysokoporowate zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są suche i zniszczone. Odstające łuski sprawiają, że mają też tendencję do puszenia się. Przeważnie są falowane i kręcone. Włosy średnioporowate łączą cechy obu typów. Nie są przesadnie suche, nie należą jednak również do włosów, które łatwo się układa.
Jak znaleźć najlepszy olejek do włosów?
Olejki do włosów o niskiej porowatości to zazwyczaj oleje nasycone charakteryzujące się niewielkimi cząsteczkami. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim olej kokosowy i palmowy, dobrym pomysłem może jednak okazać się również zakup masła shea. Włosom średnioporowatym zadecydowanie bardziej przysłużą się oleje jednonienasycone. Świetnym wyborem będzie zatem nie tylko oliwa z oliwek i olej makadamia, ale również olej ze słodkich migdałów, z orzechów laskowych, olej z awokado i olej arganowy. Właściciele włosów wysokoporowatych także mają w czym wybierać. Najlepszą opcją są w ich wypadku te oleje, które charakteryzują się wysoką zawartością kwasów omega-3 oraz omega-6. Do tej grupy należy przede wszystkim olej lniany, olej z wiesiołka oraz olejek z kiełków pszenicy. Pomocny może okazać się jednak również olej z pestek winogron i olej z czarnuszki.
Bez względu na to, o jakim typie włosów mowa, olejowanie ich niewłaściwym olejkiem może przynieść wyjątkowo niekorzystne rezultaty. Błędy popełnione w momencie zakupu owocują zwiększeniem się sztywności włosów oraz ich skłonności do przetłuszczania się. Bywa i tak, że kondycja włosów nie pogarsza się, olejowanie nie przynosi jednak żadnych widocznych efektów, choć jest wykonywane zgodnie z zaleceniami specjalisty. Samodzielna ocena tego, jaki jest poziom porowatości włosów, może zawodzić. W przypadku wątpliwości warto więc poszukać wsparcia u zajmującego się nimi fryzjera lub u sprzedawcy znającego się na zabiegach pielęgnacyjnych.