Jak zorganizować przeprowadzkę zza granicy do Polski? Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje

Gdy już podjęliśmy decyzję o powrocie do ojczyzny czas na remanent naszego dobytku – wykonajmy go naprawdę solidnie. Musimy wybrać rzeczy, które zabieramy ze sobą i w korzystny sposób pozbyć się reszty. Po kilku latach życia w innym kraju będzie tego sporo, więc koniecznie opracujmy harmonogram całego przedsięwzięcia – przeprowadzka może być największą operacją logistyczną w naszym życiu! Na szczęście w Internecie możemy znaleźć porady osób, które są już po przeprowadzkach i zdobyć nieco bezcennej wiedzy. Również ten artykuł ma na celu nieco przybliżyć ten dość trudny, lecz przecież możliwy do realizacji bez stresu temat.

Przeprowadzki, logistyka, spedycja, Rhenus Logistics Polska

Sortowanie

Przede wszystkim do całego naszego majątku musimy podejść metodycznie i oddzielić przysłowiowe ziarna od plew. Na pewno przez kilka lat zgromadziliśmy meble, które koniecznie chcemy zabrać ze sobą, ale musimy pamiętać, że ze względu na gabaryty i wagę ich transport będzie najdroższy. Mniejszy kłopot stanowią ubrania i inne lekkie przedmioty, ale już sprzęt AGD, czy innego rodzaju przedmioty domowego użytku muszą być solidnie przeglądnięte. Nie każdą rzecz warto przewozić i nie każda się do tego nadaje.
Czasem warto skorzystać z FB czy aukcji internetowych i sprzedać te, które żal wyrzucić. Na pewno bez trudu znajdziemy też organizacje, które przyjmą od nas np. lodówkę czy pralkę w dobrym stanie, by przekazać ją komuś potrzebującemu. Ważne, by jak wspomniano na początku, traktować przeprowadzkę jako wielką operację logistyczną.

Inne publikacje  Jak spakować dziecko na kolonię letnią? Oto lista niezbędnych rzeczy

Transport

Gdy już jesteśmy w stanie ocenić ilość zabieranych rzeczy czas rozglądnąć się za firmą transportową. Możemy wybierać między standardowymi firmami spedycyjnymi lub poszukać tych specjalizujących się w przeprowadzkach. Atutem tych drugich jest personel, który załaduje, a potem go również rozładuje nasze rzeczy. Zwykły przewoźnik po prostu odstawi przesyłkę w miejscu odbioru, skąd już sami musimy ją zabrać – jednak będzie na pewno tańszy, niż firma zajmująca się tylko przeprowadzkami. Możemy wtedy na miejsce podstawić krajową firmę przeprowadzkową, co jednak narazi nasze przedmioty na kolejny przeładunek i mocno skomplikuje całą logistykę przedsięwzięcia. Decyzję każdy musi podjąć sam uwzględniając ilość i wartość przewożonego majątku oraz wysokość środków finansowych, jakie ma zamiar na to przeznaczyć.

Pakowanie

Chyba najważniejsza rzecz w całym procesie. Odpowiednio zapakowane i zabezpieczone przedmioty nie zniszczą się, lub chociaż w części ocaleją w przypadku nieprzewidzianego zajścia jak zalanie na przykład. Dlatego musimy zaopatrzyć się w kartony, makulaturę, taśmy i folię do owijania przedmiotów. Starajmy się również pakować tego samego rodzaju rzeczy razem i dokładnie opisywać kartony. Kanty i ozdobne elementy mebli zabezpieczmy kartonami i folią, by uniknąć złamań czy wyszczerbień nawet podczas przewrócenia się przedmiotu, czy uderzenia o inny – pamiętajmy, że w trasie może zdarzyć się wiele nie mówiąc już o ładunku na kontenerowcu. Osobno spakujmy też wartościowe urządzenia oraz dokumenty i, jeśli to możliwe, zabierzmy własnym transportem. Innym wyjściem jest zatrudnienie specjalistycznej firmy logistycznej i ubezpieczenie przesyłki.

Inne publikacje  Jak spędzić ferie zimowe z dzieckiem?

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *