Laktatory elektryczne i ręczne. Który wybrać?

Wiele kobiet, szczególnie w chwili oczekiwania na narodziny swojego pierwszego dziecka zastanawia się nad tym, czy laktator będzie urządzeniem niezwykle potrzebnym, czy też może będzie to zbędny wydatek. Jeśli okaże się to praktyczny gadżet to który wybrać – elektryczny czy może bardziej tradycyjny ręczny?

Laktator – czy warto?

Wszystkie poradniki dla młodych mam zalecają zakup laktatora, zachwalając zalety płynące z jego użytkowania (m.in. wg nich korzystanie z niego jest w stanie pobudzić laktację, co w zasadzie w dużej mierze jest zgodne z rzeczywistością). Jest to jeden z najbardziej dyskusyjnych przedmiotów w kobiecej wyprawce poporodowej, bowiem jak można przeczytać na licznych internetowych forach poświęconych rodzicielstwu, jest wiele kobiet które wydały na laktator niemałe sumy, jednak okazał on im się zupełnie nieprzydatny. Oczywiście kobiety, które nie chcą bądź nie mogą karmić piersią nie powinny decydować się na zakup tego urządzenia. Dzięki łatwej dostępności na jego zakup warto zdecydować się w momencie, gdy kobieta już po porodzie poczuje potrzebę (np, zbyt duża ilość pokarmu w stosunku do potrzeb dziecka) jego posiadania.

Laktatory ręczne

Na rynku jest obecnie niezwykle szeroki wybór laktatorów, co pozwala na wybór urządzenia najbardziej dopasowanego do potrzeb danej kobiety. Jedną z grup są laktatory ręczne, które mając na uwadze ich budowę podzielić można na laktatory:
– gruszkowe, których zasada działania opiera się na rytmicznym zaciskaniu i puszczaniu zasysanej brodawki, z której w czasie całej tej pracy wysysane zostaje mleko. W tym przypadku aby móc odciągać pokarm konieczne jest korzystanie z obu rąk – jest to więc proces pracochłonny i angażujący;
– tłokowe – urządzenia te działają niemal identycznie jak laktatory gruszkowe, różnią się między sobą jedynie pewnymi detalami jeśli chodzi o ich budowę;
– wyposażone w pompkę, są znacznie wygodniejsze niż gruszkowe czy tłokowe, bowiem do ich korzystania wystarczy tylko jednak ręka. Możliwe jest to dzięki zamontowaniu zarówno pompki jak i nakładki na pierś na butelce.

Inne publikacje  Ból żołądka: przyczyny, co na ból żołądka?

Laktatory elektryczne

Laktatory elektryczne bez wątpienia są znacznie wygodniejsze niż te ręczne. Należy jednak pamiętać, że bez źródła zasilania stają się bezużyteczne. Takie urządzenia można podzielić na laktatory:
– zasilane z sieci elektrycznej – aby z nich korzystać niezbędny jest dostęp do gniazdka,
– zasilane z sieci elektrycznej i na baterie – to pozwala skorzystać z laktatora w każdym miejscu, gdy zajdzie taka potrzeba;
– zasilane z ładowarki samochodowej i na baterię – idealne w podróży.

Ręczny czy elektryczny ?

Wybór laktatora w dużej mierze zależy od tego jak często urządzenie będzie używane. Przy sporadycznym wykorzystaniu sprawdzą się te ręczne, elektryczne nie wymagające użycia siły będą natomiast idealne przy regularnym odciąganiu pokarmu. Niezależnie od wyboru modelu, dużym uznaniem mam cieszy się Avent laktator, dostępny w różnych wersjach, idealnie dopasowanych do wymagań i potrzeb wielu mam karmiących.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *