Pracujesz w pozycji siedzącej? Koniecznie zadbaj o swój kręgosłup! Dowiedz się jak

Niestety prawie każda z osób pracujących w biurze narzekała nieraz na bolące plecy. Schorzenia kręgosłupa są wywołane nie tylko pozycją siedzącą, ale często nieodpowiednimi i nie ergonomicznymi fotelami biurowymi.

Tego typu praca może stać sie efektywniejsza i zdrowsza, jeśli podstawową kwestią będzie zapewnie maksymalnego komfortu osobom ją wykonującym. Wyposażenie nowoczesnego i przyjaznego pracownikowi biura powinno rozpoczynać się od czystego powietrza i dobrego oświetlenia, a na ergonomicznym i wygodnym fotelu biurowym kończyć. Oczywiście samo odpowiednie siedzisko nie wystarczy – konieczne jest też wstawanie od czasu do czasu i wykonywanie nawet drobnych, rozciągających ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteśmy – ze względu na charakter pracy – przyklejeni do fotela biurowego przez kilkanaście godzin. Osoby w ten sposób pracujące powinny być dodatkowo wyczulone na stan swoich pleców i uczęszczać na basen lub inne ćwiczenia rozluźniające.

Jak wybrać dobry fotel biurowy?

Rzecz jasna nie możemy w trakcie dnia pracy robić co chwilę przerw dla rozluźnienia pleców i napiętych mięśni, stąd jakość fotela biurowego ma olbrzymie znaczenie. Nowoczesne siedziska przeznaczone do biur są często projektowane wspólnie z fizjoterapeutami i lekarzami, a w efekcie odpowiadają na potrzeby osób wykonujących pracę siedzącą. Jedną z najważniejszych cech ergonomicznego fotela biurowego jest odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Tak wyprofilowane oparcie gwarantuje odciążenie tej części i ogranicza uczucie zesztywnienia. Bardzo ważnym elementem jest również regulowany zagłówek i podłokietniki, które odpowiednio ustawione pozwalają przybrać najbardziej optymalną pozycję do pracy. Niemniej ważna w dobrym fotelu biurowym jest regulacja samego siedziska tak, by nogi lekko wysunięte do przodu całą stopą dotykały podłogi. Przydadzą się także kółka i obowiązkowa możliwość obrotu całego ciała w celu wydajniejszej i efektywniejszej pracy.

Inne publikacje  Ciekawostki o firmie Fellowes

Jak urządzić stanowisko pracy?

Przede wszystkim powinniśmy mieć pod ręką większość urządzeń, z których korzystamy. Jeśli pracujemy stale na komputerze, to fotel biurowy powinien być ustawiony w ten sposób, by monitor stał na wprost niego. Monitor powinien mieć możliwość regulacji kąta w celu efektywniejszego dopasowania do wzroku osoby siedzącej, a blat umieszczony na takim poziomie, by można było dopasować do niego wysokość podłokietników. Wokół biurka powinno być też nieco miejsca, aby można było swobodnie obracać się na krześle lub wygodnie wychylić do tyłu w trakcie przerwy. Idealnie jeśli pod biurkiem ustawiony jest podnóżek, który bez zmieniania pozycji na fotelu biurowym pozwala odpocząć stopom. Ważne jest również by pamiętać o wzroku, który na jedną godzinę pracy przed komputerem powinien odpoczywać minimum pięć minut. Mamy idealną sytuację, jeśli po obróceniu fotela biurowego możemy spojrzeć przez okno – najlepiej na jakiś zielony skwer, aleję parkową czy rzekę.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *