Statyw do aparatu jako niezbędny gadżet fotograficzny

Statyw fotograficzny jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego fotografa. Może on wybierać z wielu różnych rodzajów statywów, jednak niedoświadczony może natrafić na model bardzo małym udźwigiem, który nie sprosta żadnym wymaganiom i szybciej wyląduje w śmieciach, niż gdzieś na łące pomagając w fotografowaniu krajobrazu. Dobrze jest więc posiąść chociaż podstawowa wiedze o rodzajach statywów fotograficznych.

Czym się różnią od siebie statywy fotograficzne?

Trój nóg, będący najchętniej wybieranym statywem fotograficznym cechuje się bardzo dużą stabilnością. Trzeba jednak uważać przy zakupie, gdyż można natrafić na taki, który udźwig będzie mieć jedynie 1KG i na stałe przymocowaną głowice, która gdy ulegnie uszkodzeniu to zmusi do kupna nowego statywu. Najlepsze statywy mogą unieść nawet 30KG i mają wymienna głowice! Służą one jednak do najbardziej zaawansowanego sprzętu fotograficznego, i nie tylko.

Osoby nie mające zbyt dużo miejsca w plecaku powinny zaopatrzyć się w statyw stołowy, który przypomina miniaturowy trójnóg. Jest on niewielkich rozmiarów i służy do ustawieni aparatu na stabilnej i płaskiej powierzchni, np. na stole lub asfalcie, gdyż doskonale nadaje się do robienia zdjęć z bardzo niska.

Powszechny jest także monopod, statyw do aparatu w kształcie kija. Jego zadaniem jest tylko pomoc w utrzymaniu stabilności podczas fotografowania przy ustawieniu długiej ogniskowej. Jest on składany, więc w transporcie zajmuje niewiele miejsca. Równie niewielkich rozmiarów są specjalistyczne uchwyty fotograficzne, które występują w formie przyssawki. Służą ona do mocowania sprzętu na płaskich powierzchniach, np. na szybie czy drzwiach

Studia fotograficzne wykorzystują statywy kolumnowe, które mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Do transportu wykorzystywane są kółka lub małe wózki. Ich wielkość i ciężar jest konieczny, aby utrzymać duże aparaty studyjne.

 Uważaj na głowice

Głowica statywu fotograficznego jest jego najważniejszym elementem, dlatego przy zakupie trzeba poświęci jej trochę uwagi. Najtańsze głowice są przymocowane na stałe, co powoduje bardzo duże kłopoty przy jej uszkodzeniu. Konieczne będzie wtedy wymiana całego statywu. Te ze średniej i wyższej półki mają głowice wymienne, i tylko takie powinno się kupować, ale i tutaj należy zwrócić uwagę na zamontowaną głowice.

Najtańsze są wykonane z plastiku w technologii dwuosi, która umożliwi regulację tylko w dwóch płaszczyznach góra-dół, prawo-lewo, przez co nie nadają się do fotografii.

Można się spotkać jeszcze z głowicami trójosiowymi, które pozwalały na regulację konta w trzech płaszczyznach, lecz zostały one wyparte przez statywy kulkowe.

Lepszym wyborem będą statywy z głowica kulkową, które dają możliwość swobodnego ustawienia osi. Są one szybkie i stabilne, więc nadają się dla każdego amatora fotografii. Nie nadają się jednak do profesjonalnych zastosowań z tego względu, że nie pozwalają na dokładniejszą regulację. Jeżeli celem będzie profesjonalne fotografowanie lub filmowanie, powinno się zakupić głowicę przekładniową, które są zaawansowanym typem głowic trójosiowych. Regulacja przebiega za pomocą trzech przekrętem dają ć mocna i stabilną pozycję bez ryzyka przesunięcia nawet o 1 mm.