Wyjazd na narty – jak się przygotować?

wyjazd na narty

Zima to idealny czas na to, by skorzystać z ośnieżonych stoków narciarskich. Dobrze jest przed wyjściem na stok narciarski zaopatrzyć się w odpowiednie rzeczy, które będą nam potrzebne na wyjazd na narty.

Co nam będzie potrzebne do wyjazdu na narty?

Gdy wyjeżdżamy podczas ferii świątecznych lub zimowych na narty, to musimy mieć także inne akcesoria oprócz nart, które będą nam niezbędne na stoku. Należy jednak pamiętać, że same narty także muszą być dostosowane do naszej wagi i wzrostu. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie zjeżdżać ze stoku. Kolejną rzeczą, którą musimy mieć, są buty narciarskie. Takie buty chronią nasze nogi w razie wypadku od skręcenia kostki i dodatkowo stabilizują nogę w trakcie zjazdu. Buty nie mogą być za małe, gdyż wtedy mogłyby nas uciskać, przez co odczuwalibyśmy dyskomfort.

Na wyjazd na narty niezbędne są także okulary i kask oraz rękawice narciarskie. Kask ochroni nas od urazu w trakcie wypadku. Dzięki rękawiczkom nie będziemy odczuwać zimna. Niektórzy używają także kijków do zjazdów na nartach, dlatego tym bardziej takie rękawiczki są niezbędne. Okulary zaś chronią nasze oczy od padającego śniegu i przy okazji także mamy dodatkową ochronę przed utratą ciepła.

Inne publikacje  Jak zorganizować dziecku ferie?

Czy musimy mieć specjalną odzież na wyjazd na narty?

Warto wiedzieć, że wyjazd na narty wiąże się także z tym, że trzeba będzie zakupić specjalną odzież, która ochroni nas przed utratą ciepła. Również taka odzież ochroni nas przed wilgocią. Najlepiej sprawdza się odzież ortalionowa, która zarówno utrzymuje ciepło, jak i nie przepuszcza wody.

Warto także mieć pod kurtką bieliznę termoaktywną. Taka odzież idealnie nadaje się także dla dzieci. Dzięki temu będziemy w pełni chronieni przez cały czas przebywania na stoku narciarskim. Dobrze jest także pamiętać o skarpetach narciarskich, dzięki którym będzie nam nie tylko wygodnie w butach podczas jazdy, ale także ochronią nas przed zimnem. Można również się zaopatrzyć w kominiarkę lub opaskę pod kask. Tak ubrani bez problemu będziemy mogli szusować po stoku narciarskim przez wiele godzin.

wyjazd na narty

Kiedy zaczyna się sezon narciarski?

Wybierając się na narty, musimy wiedzieć, kiedy zaczyna się sezon narciarski. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że stoki będą przygotowane odpowiednio na zjazd. W Polsce sezon zaczyna się mniej więcej w połowie grudnia. Wszystko zależy od tego, jaka jest temperatura na dworze i czy naturalny śnieg się utrzyma. Często jest też tak, że pracownicy stoków, by nie tracić klientów przez brak śniegu, zaczynają naśnieżanie stoku sztucznym śniegiem. Takie naśnieżanie ma sens, jeśli na dworze panują ujemne temperatury – dzięki temu sztuczny śnieg może dłużej utrzymać się na stoku.

Inne publikacje  Pałac Racot – czy warto go zwiedzić?

Od jakiego stoku narciarskiego zacząć?

Gdy jest to nasz pierwszy sezon narciarski, to warto jest zacząć od stoków, które nie są zbyt strome. Dobrze jest zacząć od zjazdów, które są także szerokie, dzięki czemu będziemy mieć dużo miejsca na bezpieczne omijanie innych narciarzy. Jeśli nigdy wcześniej nie staliśmy na nartach, to lepiej także skorzystać z wiedzy instruktora i kupić kilka godzin jego instruktażu. Dzięki temu nauczymy się od razu poprawnej jazdy, co jest bardzo ważne. Jeśli od początku poznamy prawidłową technikę jazdy na nartach, to każdy zjazd będzie w przyszłości przyjemnością. Bardzo ważne jest to szczególnie w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami.

Wyjazd na narty jest sposobem na rodzinne spędzenie ferii zimowych czy świątecznych. Należy się jednak wcześniej dobrze do tego wyjazdu przygotować, by mieć pewność, że nasze zjazdy ze stoków narciarskich będą bezpieczne nie tylko dla nas, ale także dla innych narciarzy.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *