Zawód przyszłości

informatyka

Tysiące maturzystów każdego roku staje przed koniecznością wyboru drogi życiowej. Szeroka oferta dostępnych kierunków i uczelni nie ułatwia tego wyboru. Wybierając przedmiot studiów, młodzi ludzie kierują się różnymi kryteriami, a jednym z ważniejszych jest czynnik ekonomiczny. Jakie studia warto skończyć? Czy informatyka to dobry wybór?

Czy studia w ogóle są potrzebne? Co lepsze – informatyka czy prawo?

Jeśli planujemy karierę w pewnym zawodzie, musimy skończyć jeden z kierunków studiów, który przygotuje nas do jego wykonywania. W wielu współczesnych zawodach o sukcesie decydują zdolności i umiejętności, które zdobywamy w praktyce, więc ukończenie studiów wcale nie jest konieczne. Ponadto system edukacji nie zawsze jest kompatybilny z rynkiem pracy, nie wszystkie uczelnie nadążają za zmianami. Należy jednak podkreślić, iż studia to dobry czas na to, by poznać siebie. Młody człowiek dojrzewa, zmienia się, staje się dorosły i świadomie decyduje się na to, co chce robić w życiu. Nowoczesne uczelnie (a takie mają rację bytu w dzisiejszym świecie) coraz częściej dostosowują swoją ofertę do rynku pracy. Wybierając jedną z nich, zwróćmy uwagę, czy dane kierunki studiów dają szansą odbycia praktyk w firmach, które mogą być przyszłymi pracodawcami. Niektóre przedsiębiorstwa współpracują bowiem z uczelniami, by te kształciły dla nich przyszłych pracowników. Decydując się na daną uczelnią, sprawdźmy, jak wysoko jest w rankingach. Warto sprawdzić, kto wykłada na danej uczelni i jaki jest program studiów.

Inne publikacje  Lista świątecznych zakupów. Tego nie może zabraknąć w Twojej kuchni

Jak wybierać kierunki studiów, aby mieć atrakcyjną pracę? Ekonomia czy informatyka?

Wśród najpopularniejszych i zapewniających pracę kierunków wymienia się: finanse, informatykę, kierunki inżynieryjne oraz prawo. Zapotrzebowanie na finansistów jest bardzo duże, a jeśli wykażemy się sprawnością i dużą wiedzą, możemy zostać nawet dyrektorem finansowym, a osoba pracująca na takim stanowisku zarabia nawet 30 tys. zł. Wciąż poszukiwani są dobrzy informatycy. Wysokiej klasy programista ma szansę na zarobki w wysokości 10 tys. zł. Dyrektorzy IT mogą zarabiać nawet 40 tys. zł. Na rynku inżynierów wciąż brakuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, więc studia na kierunkach inżynierskich w połączeniu z praktykami w poważnym przedsiębiorstwie, to prawie gwarancja dobrej pracy i pensji rzędu 15 tys. zł.

Czy warto studiować informatykę?

Informatyka to dziedzina wiedzy, która łączy w sobie wiedzę i umiejętności związane z metodami tworzenia i przekazywania informacji w technice, genetyce czy ekonomii. W nauce tej przedmiotem zainteresowania jest także urządzanie, tworzenie, przekazywanie i przekształcanie danych za pomocą programów komputerowych. Studenci informatyki muszą znać nauki ścisłe, zwłaszcza matematykę, a także posiadać umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia, co jest konieczne w trakcie nauki formatowania. Ten kierunek studiów przygotowuje specjalistów z zakresu technik komputerowych. Absolwenci studiów informatycznych zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem pracy, stąd duża popularność tego kierunku studiów.

Inne publikacje  Jak długo czeka się na zamówienie w sklepach online? Sprawdź

Studia to czas na aktywną naukę. Chcąc znaleźć własną drogę, przejrzyjmy ofertę kierunków, a w czasie ich trwania odbywajmy praktyki i staże. Jeśli lubimy przedmioty ścisłe i interesują nas komputery, może właśnie informatyka jest idealnym dla nas kierunkiem.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *