Zawód przyszłości

informatyka

Tysiące maturzystów każdego roku staje przed koniecznością wyboru drogi życiowej. Szeroka oferta dostępnych kierunków i uczelni nie ułatwia tego wyboru. Wybierając przedmiot studiów, młodzi ludzie kierują się różnymi kryteriami, a jednym z ważniejszych jest czynnik ekonomiczny. Jakie studia warto skończyć? Czy informatyka to dobry wybór?

Czy studia w ogóle są potrzebne? Co lepsze – informatyka czy prawo?

Jeśli planujemy karierę w pewnym zawodzie, musimy skończyć jeden z kierunków studiów, który przygotuje nas do jego wykonywania. W wielu współczesnych zawodach o sukcesie decydują zdolności i umiejętności, które zdobywamy w praktyce, więc ukończenie studiów wcale nie jest konieczne. Ponadto system edukacji nie zawsze jest kompatybilny z rynkiem pracy, nie wszystkie uczelnie nadążają za zmianami. Należy jednak podkreślić, iż studia to dobry czas na to, by poznać siebie. Młody człowiek dojrzewa, zmienia się, staje się dorosły i świadomie decyduje się na to, co chce robić w życiu. Nowoczesne uczelnie (a takie mają rację bytu w dzisiejszym świecie) coraz częściej dostosowują swoją ofertę do rynku pracy. Wybierając jedną z nich, zwróćmy uwagę, czy dane kierunki studiów dają szansą odbycia praktyk w firmach, które mogą być przyszłymi pracodawcami. Niektóre przedsiębiorstwa współpracują bowiem z uczelniami, by te kształciły dla nich przyszłych pracowników. Decydując się na daną uczelnią, sprawdźmy, jak wysoko jest w rankingach. Warto sprawdzić, kto wykłada na danej uczelni i jaki jest program studiów.

Inne publikacje  Jak zorganizować przeprowadzkę zza granicy do Polski? Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje

Jak wybierać kierunki studiów, aby mieć atrakcyjną pracę? Ekonomia czy informatyka?

Wśród najpopularniejszych i zapewniających pracę kierunków wymienia się: finanse, informatykę, kierunki inżynieryjne oraz prawo. Zapotrzebowanie na finansistów jest bardzo duże, a jeśli wykażemy się sprawnością i dużą wiedzą, możemy zostać nawet dyrektorem finansowym, a osoba pracująca na takim stanowisku zarabia nawet 30 tys. zł. Wciąż poszukiwani są dobrzy informatycy. Wysokiej klasy programista ma szansę na zarobki w wysokości 10 tys. zł. Dyrektorzy IT mogą zarabiać nawet 40 tys. zł. Na rynku inżynierów wciąż brakuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów, więc studia na kierunkach inżynierskich w połączeniu z praktykami w poważnym przedsiębiorstwie, to prawie gwarancja dobrej pracy i pensji rzędu 15 tys. zł.

Czy warto studiować informatykę?

Informatyka to dziedzina wiedzy, która łączy w sobie wiedzę i umiejętności związane z metodami tworzenia i przekazywania informacji w technice, genetyce czy ekonomii. W nauce tej przedmiotem zainteresowania jest także urządzanie, tworzenie, przekazywanie i przekształcanie danych za pomocą programów komputerowych. Studenci informatyki muszą znać nauki ścisłe, zwłaszcza matematykę, a także posiadać umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia, co jest konieczne w trakcie nauki formatowania. Ten kierunek studiów przygotowuje specjalistów z zakresu technik komputerowych. Absolwenci studiów informatycznych zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem pracy, stąd duża popularność tego kierunku studiów.

Inne publikacje  Brzydki zapach z ust - przyczyny

Studia to czas na aktywną naukę. Chcąc znaleźć własną drogę, przejrzyjmy ofertę kierunków, a w czasie ich trwania odbywajmy praktyki i staże. Jeśli lubimy przedmioty ścisłe i interesują nas komputery, może właśnie informatyka jest idealnym dla nas kierunkiem.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *