Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi?

choroby weneryczne

Choroby weneryczne to nic innego jak choroby przenoszone drogą płciową. Są one wstydliwym tematem, wiele osób, choć podejrzewa u siebie możliwość ich posiadania, boi się skonsultować z lekarzem. Jest to jednak konieczne, ponieważ dolegliwość ta jest poważna, leczenie jest długotrwałe, a skutki mogą być tragiczne. Brak leczenia może doprowadzić do niepłodności lub śmierci.

Unikaj kontaktów płciowych

Najbardziej skutecznym sposobem, aby uniknąć zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest po prostu niedoprowadzanie do kontaktów seksualnych. Metoda ta jednak nie jest zdrowa. Jak wiadomo, współżycie przynosi mnóstwo korzyści: zmniejsza stres, podnosi samoocenę, relaksuje, ułatwia zasypianie, wspomaga odporność i poprawia kondycję. Jego brak może zaszkodzić. Już twórca psychoanalizy, Zygmunt Freud wypowiadał się na ten temat w XIX wieku. Niezaspokojenie seksualne może prowadzić do powstawania nerwic oraz do depresji. U kobiet może wywoływać chorobę wdowią, objawiającą się ciągłym odczuwaniem podniecenia i brakiem jego zaspokojenia. U mężczyzn brak seksu może przyczynić się do raka prostaty.

Nie zmieniaj partnerów/partnerek

Choroby weneryczne mogą być przenoszone głównie drogą płciową, jednak niektóre z nich mogą rozwinąć się także podczas pocałunku. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się, odradza się utrzymywania stosunków seksualnych z więcej niż jednym partnerem/ partnerką. Oczywiście nie zapewni to stuprocentowej ochrony, ponieważ nosicielem złośliwych wirusów może być obecny partner, jednak w znacznym stopniu oddali ryzyko zachorowania. Na pewno nie powinno się wchodzić w przypadkowe relacje seksualne, ze względu na to, że nie mamy pewności czy dana osoba jest zdrowa.

Inne publikacje  Jak skutecznie leczyć katar?

Używaj prezerwatyw

Najskuteczniejszą metodą uchronienia się przed wirusami przenoszonymi drogą płciową jest stosowanie antykoncepcji w postaci prezerwatyw. Inne środki antykoncepcji zapobiegają niechcianej ciąży, kondomy natomiast stanowią mechaniczną barierę przed chorobami wenerycznymi.  Rodzajów prezerwatyw jest mnóstwo, szczególnie bogatą ofertę posiadają prezerwatywy Durex. W zależności od upodobań kochanków firma Durex ma do zaoferowania różne rozmiary, kształt i grubość gumek. Posiada także bardziej wyszukane modele: z wypustkami, aby zwiększyć miłosne doznania, aromatyzowane, z dużą ilością płynu nawilżającego, a nawet grające podczas osiągania przez partnerów orgazmu.

Zadbaj o higienę intymną

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę weneryczną warto dbać o higienę miejsc intymnych. Po każdym stosunku seksualnym powinno się podmywać, używając płynu do higieny intymnej. Po czynnościach fizjologicznych należy wycierać się w stronę odbytu, by nie przenosić stamtąd bakterii. Korzystając z toalety w miejscach publicznych, warto mieć przy sobie mokre chusteczki intymne, które ułatwią utrzymanie higieny poza domem. Należy pamiętać, że powyższe metody nie dają stuprocentowej ochrony przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową, należy jednak stosować je, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania. Najskuteczniejsze jest unikanie kontaktów seksualnych, a jeśli się pojawiają, bezwzględnie trzeba stosować prezerwatywy.

Przeczytaj również